تبلیغات
ثقلین - بیانات مقام معظم رهبری درباره انتخابات سال۹٢

اِنی تارِکٌ فیکُمُ الثَقَلَین،کِتابَ اللهِ و عِترَتی وَ اِنَّهما لَن یَفتَرِقا حَتّی یَرِدا علَیَّ الحَوض.

نظر سنجی

میزان رضایت شما از وبلاگ چقدر می باشد؟آمار بازدیدها

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


شمارنده


کد لوگوی ثقلین

ثقلین


ضامن آهو

ضامن آهواِنی تارِکٌ فیکُمُ الثَقَلَین،کِتابَ اللهِ و عِترَتی ما ان تمسّکتم بهما لن تضلّوا ابداً وَ اِنَّهما لَن یَفتَرِقا حَتّی یَرِدا علَیَّ الحَوض.
نویسنده :رضا دبیر
تاریخ:1392/03/9-10:56 ق.ظ

بیانات مقام معظم رهبری درباره انتخابات سال۹٢

   
imamkhameneei
آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در ارتباط با انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری  نکاتی را یادآور شده اند که شامل: جلوگیری از تکرار حوادث انتخابات سال 88، ورود زود هنگام ممنوع، حفظ آرامش سیاسی، بصیرت، پرهیز از افراط و تفریط  در دوستی و دشمنی و ... می باشد:
1. حفظ آرامش سیاسی:
«در مدت باقیمانده تا انتخابات و در خود انتخابات، همت همه‌‌ی مسئولان بر حفظ آرامش و اجتناب از جنجالی شدن فضای سیاسی کشور متمرکز باشد. مسئولان، سیاستمداران، تریبون داران و مدیران عرصه‌های گوناگون نیز کاملا مراقب باشند که با یک حرف یا عمل نسنجیده و اختلافی، موجب متلاطم شدن فضای سیاسی نشوند. 24/7 در جمع مردم شیروان»
اصولاً انتخابات مناسب، یک فرایند مبتنی بر عقلانیت است که باید در شرایط سیاسی- اجتماعی با ثبات و به دور از هیجانات کاذب و زودگذر انجام شود. نتیجه‌ی انتخاباتی که در آن شور سیاسی نامعقول وجود داشته باشد، چیزی جز روی کار آمدن افراد ایجاد کننده‌ی این هیجانات نخواهد داشت. افرادی که به علت فقدان توانایی‌های مورد نیاز یک کاندیدا، از راه‌های دیگری ورود کرده و برای رسیدن به منویات خود که همانا پیروزی در انتخابات است، فریب مردم را سرلوحه‌ی خویش قرار می‌دهند. آن دسته از صاحبان قدرتی که می‌دانند طبق معیارهای یک انتخاب اصلح، راهی پیش نمی‌برند از محل نفوذ خود استفاده کرده و با برهم زدن آرامش آن منطقه، زمینه را برای روی کار آمدن خویش فراهم می‌سازند. مثلاً تشنجات ایجاد شده در خصوص تحریم‌ها علیه ایران، عموماً از سوی آنهایی ساخته می‌شود که در تلاشند تا با غیرمتعارف بودن سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، خود را منادی صلح در جهان معرفی کرده و بدین طریق روی کارآمدن خویش را مساوی با رفع تحریم‌ها عنوان کنند. در حالی که این تلاش‌ها صرفاً یک نوع جو سازی سیاسی بوده و ریشه‌های انتخاباتی دارد.

edameh_matlab
   
2. ورود زود هنگام ممنوع، تداوم خدمت‌رسانی:
«تلاش و خدمت بی‌وقفه و همه جانبه‌‌ی مسئولان، حق ملت عزیز ایران است و در سراسر کشور، کارهای زیادی وجود دارد که مسئولان موظف به انجام آنها هستند. 24/7در جمع مردم شیروان»
«انتخابات نزدیک نیست ولی برخی از همین حالا وارد این عرصه می‌شوند که اصلاً این مسئله را تأیید نمی‌کنم زیرا هر چیز باید در جای خود و وقت خود انجام شود. 25/7 در اجتماع بزرگبسیجیان خراسان شمالی»

متأسفانه در تاریخ جمهوری اسلامی بارها دیده شده که از چند ماه مانده به برگذاری هر انتخاباتی، مسئولان مختلف اکثر کارها را رها کرده و یا مشغول فعالیت‌های انتخاباتی می‌شوند و یا منتظر نتیجه‌ی انتخاباتی می‌شوند که هنوز چند ماه به برگذاریش مانده. در نتیجه، خدمت رسان ی به مردم معطل مانده و بسیاری از فعالیت‌های کلان اقتصادی، اجتماعی، عمرانی و ... موکول می‌شود به بعد از انتخابات. این معظل وقتی پررنگ‌تر می‌شود که بدنه‌ی اجرایی نظام یعنی قوه مجریه، معطوف به انتخابات می‌شود. پدیده‌ای که متأسفانه در دولت دهم نیز شاهد آن بوده‌ایم و می‌توان برخی صحبت‌ها، عزل و نصب‌ها و رفتارها را به آینده‌نگری دولت در  خصوص انتخابات نسبت داد. و همه‌ی این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که کلی کار روی زمین مانده و به جای اینکه وقت و انرژی دولت مردان خرج خدمت رسانی به مردم شود، خرج فعالیت‌های پیش از موئد انتخاباتی می‌شود.
3. بصیرت:
«برخی، نقطه‌ی درگیری با دشمن را اشتباه می‌گیرند و توپخانه خود را به سمت آن نقطه به کار می‌اندازند در حالیکه دوست در آنجا قرا ر دارد نه دشمن. برخی رقیب انتخاباتی خود را شیطان اکبر به حساب می‌آورند در حالیکه شیطان اکبر، آمریکا و صهیونیزم است نه رقیب جناحی و انتخاباتی. در حالیکه عناصر انتخاباتی، ادعای اسلام می‌کنند و در خدمت اسلام و انقلابند، برخی طرفداران آنها چرا و به  چه مناسبت، طرف مقابل را شیطان می‌دانند؟ البته گاهی ممکن است یک فرد در لباس خودی باشد اما حرف‌های دشمن را تکرار کند، این فرد را باید نصیحت کرد و اگر نصیحت موثر واقع نشد باید با او حد و مرز و خط فاصل تعریف کرد. 25/7در اجتماع بزرگ بسیجیان خراسان شمالی»
آنچه که در دوره‌های مختلف انتخابات مشاهده شده و متأسفانه، در انتخابات پیش‌رو نیز آنرا می‌بینیم این است که کاندیداها و یا جریاناتی که از وجه ایجابی لازم برخوردار نبوده و توانایی‌ های محدود و برنامه‌های نامتعیّنی دارند، این ضعف خود را از طریق تخریب دیگر رقبا جبران می‌کنند. به عبارت دیگر، شخصیت و هویت برخی از افراد حاظر در انتخابات، از مسیر نفی دیگران شکل می‌گیرد و موجودیت ایشان مبتنی بر دشمنی با دیگران اعتبار پیدا می‌کند. این چنین است که برخی از جریان‌ها و کاندیداها، خانۀ خود را بر ویرانۀ دیگران بنا کرده و به جای اینکه خود را معرفی کرده و از توانایی‌های‌شان به رأی‌دهندگان توضیحاتی بدهند، با سیاه کردن رقبا سعی می‌کنند تا نظر مردم را به خود جلب کنند. آنچه که در این میان به وخامت این عمل می‌افزاید، سیاه‌نمایی از وضعیت کلی کشور و نفی همۀ دستاورد‌های انقلاب اسلامی برای متشخص نشان دادن خویش است. یعنی بعضی کاندیداها و جریانات سیاسی، برای پوشاندن مشکلات و ایرادات خود، نه تنها رقبا را تخریب می‌کنند و از آنها چهرۀ غیر واقعی به مردم نشان می‌دهند، بلکه سعی می‌کنند  از جامعۀ فعلی ایران و حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و ... تصویر پلشتی نشان داده و با مثلاً نقد شرایط فعلی، خود را آدم متخصص و راه‌گشایی معرفی کنند . مسلماً این کار آنها، مصداق کامل تزویر و انحراف افکار عمومی است که با مشاهدۀ بیانات امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب در خصوص چنین رفتارهایی، باید آنها را نمونۀ واقعی خیانت به اسلام و ایران اسلامی دانست. به نظر می‌رسد برای رهایی از این معضل انتخاباتی، باید نخبگان اجتماعی جامعۀ حزب‌الله وارد عمل شده و با روشنگری‌های متنوع ، ذائقۀ مردم را تغییر دهند و این روش را جا بیاندازند که راه موفقیت در انتخابات، نه در سیاه‌نمایی که در توصیف واقعیت‌های خود است. از سوی دیگر، لازم است تا مردم نیز کاندیداها و یا جریاناتی که چنینی رفتارهایی دارند و به جای بیان برجستگی‌های خویش، سایر رقبا را تخریب می‌کنند، طرد کرده و با عدم اقبال به ایشان، مانع نماینده شدن‌شان شوند. آنچه بدیهی‌ست در این دوران که خیلی‌ها دنبال روش تخریبی و سلبی هستند، برگ برنده در دست کسی است که برنامه داشته باشد و اخلاق را رعایت کند.
4. افراط و تفریط در دوستی و دشمنی:
«شما که با همان نگاه و احساسات رژیم صهیونیستی ولو با ادبیات دیگر جلوی جمهوری اسلامی می‌ایستید و با همان منطق آمریکا با نظام اسلامی عمل می‌کنید پس چه فرقی با رژیم صهیونیستی و آمریکا دارید؟ عده‌ای از این طرف می‌افتند و با دشمن هم، معامله دوست می‌کنند و عده‌ای دیگر از آن طرف می‌افتند و با اندک اختلافی، دوست را دشمن تصور می‌کنند. البته ممکن است اختلافات، عمیق و بزرگ هم باشد اما در هیچ حال نباید دوست را به جای دشمن گرفت. 25/7 در اجتماع بزرگ بسیجیان خراسان شمالی»
افراط و تفریط در هر امری، نشان دهنده‌ی نگاه "صفر یا صد"ی یا "سفید و سیاه" صاحب نگاه است. برداشت‌های مطلق انگارنه‌ی اصحاب سیاست خطر بزرگی‌ست که نه تنها به خود فرد آسیب می‌زند، بلکه جامعه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. وقتی فرد یا جریان سیاسی‌ای دارای چنین نگاهی شد، با کوچک‌ترین سوءتفاهمی یا حتیبا دیدن خطایی سهوی از طرف دیگر افراد و جریانات سیاسی، او را در ردیف دشمنان قسم خورده‌ تلقی کرده و بالعکس، با دیدن کور سویی از چراغ سبز دشمن، چونان یک دوست قدیمی به آغوشش می‌پرد. نتیجه‌ی کار اینکه عملاً نقش شیطلان بزرگ را در لباسی دیگر بازی می‌کند و مگر این نیست که امریکا و اسرائیل، فراتر از مصادیقی که دارند، یک مفهوم هستند و با برخورداری فرد یا جریانی از ویژگی‌های امریکا و اسرائیل، آنها نیز جزء سربازان شیطان محسوب می‌شوند. حب نفس، تنها خود را دیدن، به قول معروف کاتولیک‌تر از پاپ بودن و جلوتر رفتن از امام زمان خویش، عدم انتقاد پذیری و عقل کل تصور کردن خویش از جمله ویژگی‌هایی‌ست که باعث می‌شود تا افراد یا جریانات سیاسی دچار افراط و تفریط شده و کار را تا جایی پیش ببرند که رهبر انقلاب بیان فرمودند.
5. جلوگیری از تکرار حوادث انتخابات سال ٨٨:
«انتخابات مایه آبرو و افتخار کشور است و همه مراقب باشند که این مسئله مایه بی‌آبرویی نشود. عده‌ای سعی کردند آن انتخابات (سال 88) را مظهر اختلاف وانمود و جنجال سیاسی طبیعی انتخابات را به فتنه تبدیل کنند که البته ملت در مقابل آن ایستاد و هر وقت هم شبیه آن اتفاق بیفتد، ملت در مقابل آن خواهد ایستاد. در همه دولت‌ها از جمله در شرایط کنونی فرض ما بر این بوده است که مسئولان با وجدان الهی وارد می‌شوند و انتخابات سالم است، البته لازم است مراقبت‌های گوناگون از جهات مختلف برای سالم بودن انتخابات صورت گیرد. 25/7 در اجتماع بزرگ بسیجیان خراسان شمالی»
شاید برای امنیت، آزادی، پیشرفت و سعادت یک جامعه، هیچ چیز به مانند "قانون" حیاتی و استراتژیک نباشد. زیرا این قانون است که نوع رفتارهای بهنجار را تعیین می‌کند و افراد را به سرمنزل مقصود می‌رساند. علاوه بر این، قانون برای جوامعی مانند ایران اسلامی ما که آرمان‌های متعالی و انقلابی دارند، تبلور دهندۀ ارزش‌ها و ایده‌آل‌هایی‌ست که برای آنها خون داده و از خیلی چیز‌های دیگر گذشته‌اند. حال، اگر چیز به این مهمی مورد خدشه قرار بگیرد، اساس یک جامعه و به عبارتی دلیل موجبۀ آن مورد تعرض قرار گرفته است. پس بدیهی‌ست که رعایت قانون در همۀ عرصه‌های اجتماعی واجب بوده و این وجوب، برای عرصه‌ای مانند انتخابات که خود تلاشی‌ست برای تقویت اصل و اساس قانون، از درجۀ بیشتری برخوردار است. شورای نگهبان نیز به عنوان یکی از نهادهای در ارتباط با قانون در نظام جمهوری اسلامی، از این قاعده مستثنی نیست و لازم است تا همۀ افراد حاظر در انتخابات، به نهادی که تا به امروز بر اساس مرّ قانون عمل کرده و به همین دلیل، مورد اعتماد رهبر انقلاب است، گردن نهند و سعی نکنند تا نقاط ضعف احتمالی در خود را از طریق نفی این ساختار پوشانده و یا خطاهای موردی و احتمالی این نهاد را به کل مجموعه تعمیم داده و بر انحلال آن بکوشند.
ارجــــاع ها: ثقلین: انتخابات پنجمین‌ دوره‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی