تبلیغات
ثقلین - ماجرای قرآن خواندن سر مطهر امام حسین بر بالای نیزه

اِنی تارِکٌ فیکُمُ الثَقَلَین،کِتابَ اللهِ و عِترَتی وَ اِنَّهما لَن یَفتَرِقا حَتّی یَرِدا علَیَّ الحَوض.

نظر سنجی

میزان رضایت شما از وبلاگ چقدر می باشد؟آمار بازدیدها

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


شمارنده


کد لوگوی ثقلین

ثقلین


ضامن آهو

ضامن آهواِنی تارِکٌ فیکُمُ الثَقَلَین،کِتابَ اللهِ و عِترَتی ما ان تمسّکتم بهما لن تضلّوا ابداً وَ اِنَّهما لَن یَفتَرِقا حَتّی یَرِدا علَیَّ الحَوض.
نویسنده :رضا دبیر
تاریخ:1391/01/24-10:45 ق.ظ

ماجرای قرآن خواندن سر مطهر امام حسین بر بالای نیزه

در دانشنامه امام حسین (ع) اثر جناب آقای محمدی ری شهری، (چاپ دار الحدیث)، در جلد هشتم صفحه 84 بحثی با عنوان کرامت های دیده شده از سر امام حسین (ع)، مطرح شده است و آیاتی که (طبق نقلهایی) سر مبارک بر روی نی تلاوت نموده را همراه با آدرس منبع ذکر نموده است. لازم به ذکر است که گاه منابع متعددی از یک منبع قدیم تر، روایت را نقل می کنند لذا ذکر منابع مختلف در اینجا به معنای تواتر روایت نیست بلکه به منظور ذکر منابعی است که جریان مذکور در آنها نقل شده است. در ادامه به تعدادی از این روایات اشاره می نماییم که از معصوم صادر نشده بلکه نقل از برخی شاهدان عینی است که مشاهده خود را گزارش نموده اند:

وقتی صبحگاهان سر مبارک امام(علیه السلام) را به دستور عبید الله بن زیاد(لعنه الله) در کوچه ها و قبیله های کوفه چرخاندند، زید بن ارقم می گوید: در آن موقع من در حجره ای بودم و سر امام (ع) را بر نیزه ای گذاشته بودند. هنگامی که به روبروی من رسید، شنیدم که می خواند: أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقیمِ كانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً (کهف/9).
زید بن ارقم می گوید: به خدا سوگند که که مو بر تنم راست شد و فریاد زدم: به خدا سوگند، سر تو ای فرزند رسول خدا، شگفت تر و شگفت تر است.

منبع:
 الارشاد، شیخ مفید،ج2/ص117
کشف الغمة،ج2/ص279
إعلام الوری،ج1/ص473
بحارالنوار،ج45/ص121
نیز مراجعه نمایید به: الثاقب فی المناقب/ص333/ح273
المناقب للکوفی،ج2/ص267/ح732


شعبی می گوید: سر [امام] حسین (ع) بر شاخه های خشک خرما در کوفه آویخته شد و به سخن در آمد و سوره کهف را تا عبارت إِنَّهُمْ فِتْیَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَ زِدْناهُمْ هُدىً (کهف/13) خواند، اما این کرامت جز بر گمراهی آن قوم نیفزود.
منبع:
المناقب لابن شهر آشوب،ج4/ص61
بحارالانوار،ج45/ص304

در تاریخ دمشق به نقل از منهال بن عمرو آمده است: به خدا سوگند، من سر حسین بن علی را هنگامی که می بردند، دیدم. من در دمشق بودم و جلوی سر، مردی سوره کهف را قرائت می کرد تا به این سخن خدای تعالی رسید: أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقیمِ كانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً (کهف/9)، آنگاه خداوند سر را به سخن در آورد و با شیوایی تمام فرمود: شگفت تر از ماجرای اصحاب کهف، کشتن و بردن من است.
منبع:
 تاریخ دمشق، ج60/ص370
الخرائج و الجرائح، ج2/ص 577/ح1
الثاقب فی المناقب/ص333/ح274
نیز مراجعه کنید به: الصراط المستقیم، ج2/ص179/ح17
بحار الانوار، ج45/ ص188/ح32


شعبی گوید: هنگامی که سر حسین (ع) را بر درخت آویختند، از آن شنیده شد: و سیعلم الذین ظلموا أی منقلب ینقلبون (شعراء/227).
و نیز صدایش در دمشق شنیده شد که می گوید: لا قوة الا بالله(کهف/39) (قدرتی جز از جانب خداوند نیست)، و نیز شنیده شد که قرائت می کند: أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْكَهْفِ وَ الرَّقیمِ كانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً (کهف/9)، پس زید بن ارقم گفت: کار تو شگفت تر است، ای فرزند رسول خدا.
منبع:
المناقب لابن شهر آشوب،ج4/ص61
بحارالانوار، ج45/ص304

سلمة بن کهیل می گوید: سر حسین بن علی(ع) را بر نیزه دیدم، در حالی که می گفت: فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم (بقره/137).
منبع:
تاریخ دمشق، ج22/ ص117

موارد دیگری نیز در دانشنامه امام حسین (ع) ذکر شده، نیز به جریان مسلمان شدن تعدادی از اهل کتاب با دیدن سر مبارک حضرت، اشاره شده که تفصیل آن را در منبع مذکور پیگیری فرمایید.
تابلوی عاشورا
...::تصویر: تابلوی عاشورا::...
السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)
ارجــــاع ها: عاشورا و امام حسین(ع) از دیدگاه دیگران  دانلود کتاب ارتباط امام مهدى(ع) با امام حسین(ع)  آثار و برکات زیارت سیدالشهداء (علیه السلام)  ویکی پدیا:امام حسین(ع)  ویکی پدیا:عاشورا  ویکی پدیا:کربلا 
نـوع مطلب: عکس  خواندنی  دینی-مذهبی